Technology

Blisko granicy z Białorusią stan wyjątkowy

13.10.2022, 09:05 0 komentarzy
Blisko granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Od kilku dni w pasie przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym objęto aż sto osiemdziesiąt trzy miejsc, czyli część terytoriów województwa lubelskiego oraz podlaskiego. Wprowadzony został na trzydzieści dni na mocy statutu prezydenta wniesionego na stanowisko rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego uzasadnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią i poczynaniami reżimu Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem rządu polskiego migranci przywożeni są na granice przez służby reżimu białoruskiego. Jest pośród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

W dodatku rząd wskazywał też na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w przypadkach szczególnych zagrożeń konstytucyjne środki są niewystarczające. Natomiast postulat prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego może odwołać Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia niezależności naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Podkreślił także, że białoruskie państwo kierowane na dzień dzisiejszy przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, organizuje wielką operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Na dodatek wskazał, że reżim białoruski uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane z wykorzystaniem istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o naniesieniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz